Sıkça Sorulan Sorular

Türk ürünlerinin satılması için ve ihracatın geliştirilerek o ülkede ihtiyaç duyulan saha hizmetlerini vermek üzere kurulan Türk İhracat Merkezi Holding A.Ş. ülke birimleri ve www.gateoftec.com B2B-B2C platformunun ortak adıdır.

a) TEC ihracat danışmanlığı (Tacir)
b) TEC stand kiralama (365 gün showroom)
c) TEC katalog ve numune bulundurma (Emanetçi)
d) Hedef ülkede B2B görüşmeleri (F2F organizasyonları)
e) Şirket kuruluşu ve yasal adres gösterme hizmetleri (Yurtdışı Şubeniz)
f) Pazar araştırma danışmanlığı
g) Kamu kurum kuruluşları ve STK ikili görüşmeleri organizasyonları (Event Turco)
h) Medya satın alma hizmetleri
i) Tercümanlık, rehberlik, araç, otel, villa kiralama hizmetleri
j) www.gateoftec.com

Bir ülkeye mal satmak için o ülkede var olmanız gerekir. O ülkeyi bilmeniz, sık sık seyahat etmeniz veya reklam yapmanız gerekir. Tüm bunları yapmak için ciddi bütçelere ihtiyaç vardır. TEC’den hizmet alarak bütün bu söylediklerimizi ekonomik bedellerle alabilirisiniz

Öncelikli olarak TEC merkezini arayarak firma ve ürün analizinizi yaptırmanızı öneririz. Ekonomik durumunuz, bütçeniz ve potansiyelinize göre doğru ürünü birlikte belirleyebiliriz.

Evet var TEC’in danışmanlık yaptığı firmaların içinden elektrik malzemeleri, gıda, tekstil, inşaat, ambalaj vb.. sektöründe hizmet alan firmalarımız mevcuttur.

Örnek olarak İngiltere ye gidişinizi düşünün, uçak biletiniz 2.000 TL, 1 Hafta ekonomik bir otelde konaklamanız 70 USD günlükle yaklaşık 3.000 TL tutar. 1 hafta süresince yapacağınız ziyaretler için araç kiralama, tercüman ve rehber hizmeti de minimum 2.500 TL’dir. Yaklaşık 7.500 TL para harcarsınız. Kendi mesainiz, gelmeden önce yapacağınız araştırmalarınız ve çalışmalarınızla 10.000 TL görünen ve görünmeyen bir sürü masrafınız olacaktır. Bu ilk seyahatiniz kesin bir satış sağlamayacaktır. Ayrıca bu süre içerisinde görüşebileceğiniz firma sayısı sınırlı olacaktır. Tüm bunların yerine TEC’den stand kiralarsanız 365 gün sizin adınıza çalışan 1 ekibiniz ve showroomunuz olacak, bununda bedeli senelik 12.000 USD’dur. Bunu da %70’sini teşvikle geri alacaksınız. Toplam maliyetiniz 2.000 USD’dir. Bu yüzden de TEC’i tercih etmelisiniz.

TEC’de stand kiraladığınızda aşağıdaki hizmetlerin tamamını alıyorsunuz.

 1. Turkish Expo Center Teşhir alanındaki 90×220 cm standart stantta ürünlerinizi sergilenmesi
 2. Potansiyel alıcı müşteri listesinin oluşturularak telefonda bilgilendirilme yapılması (En az 1.000 adet)
 3. TEC’in firmalara stand alanında ayda 1 kokteyl ve 1 kahvaltı düzenlenmesi
 4. Ayrıca yıl boyunca TEC içinde her ay 1 adet ücretsiz Türkiye’yi tanıtıcı sosyal aktivite gerçekleştirilmesi (Ebru sanatı, Türkçe eğitimi vs…)
 5. Hedef ülkedeki TEC’in genel ve yerel gazetelerinde yıl içinde en az 6 kez ilan ile medya ve basında yer alması.
 6. Hedef ülkedeki TEC, yıl içinde insert kampanyası yaparak ve bu insertleri genel ve yerel olarak dağıtılması
 7. TEC’in bulunduğu ülkede organize edilen sektörel fuarda standın sergilenmesi
 8. TEC saha ekibi her gün belli bir adette firma ziyaret ederek TEC’i ve sizin anlatması

TEC olarak temel amacımız bulunduğumuz ülkede 7gün/24 saat ve 365 gün Türk ürünleri ve ihracatçısının reklamını yapmaktır. Bu amaçla potansiyel alıcılara ulaşmak için yapacağımız ticaret veri istihbaratı ile oluşturduğumuz databaselerden potansiyel alıcı listesi ( PAL ) oluşturularak size özel bir ekosistem belirlenir. Bu hedef müşterilere ulaşmak için özel olarak;
a) Her gün pazar araştırması için anket yapıyoruz
b) Hedef pazarda insert dağıtıyoruz.
c) TEC’in bulunduğu ülkelerde fuarlarda TEC standı açarak firmalara ulaşıyoruz.
d) Ayda yaptığımız 2 organizasyonla işadamlarını TEC salonunda ağırlıyoruz.
e) TEC’de çalışma saatlerimiz sabah 9.30 akşam 17:00 arası olup, gelen ziyaretçilere Türk kahvesi ve baklava ikramında bulunarak Türk misafirperverliği ile karşılıyoruz.
f) Türkiye’de faaliyette olan tüm STK’lar, kurumlar ve firmaların yapacağı organizasyonlar için mekan sağlama fonksiyonumuz ile daha çok insanın gelmesini sağlıyoruz
g) Özellikle entelektüel, zengin, bürokrat, sanatçı, akıl önderlerinin ve sektörlerin karar vericilerini TEC bünyesindeki aktivitelerle buluşturarak Türk ürünlerini onlara tanıtıyoruz.
h) Türkçe, ebru, müzik, halk sanatları, dans gibi kurslar, Türk yemekleri kursu veya yeni ürünlerin tanıtımı gibi aktivitelerle yerel halkın TEC ile tanışmasını sağlıyoruz.
i) Yapacağımız Türk- Hedef ülke işadamları toplantılarımızla bayilik, franchise ve yatırım forumları ile daha çok işadamının birbiriyle tanışmasını sağlıyoruz.

Hayır katılamaz. TEC bünyesinde her ürün bir firma ile temsil edilir. İlk gelen firma o üründe temsil yetkisi kazanır. Aynı üründen başka firma TEC’e dâhil olamaz

TEC olarak yapılan İstanbul teslimli satışlar üzerinden %4, ülke teslimli satışlar üzerinde %8 komisyon alıyoruz. Ayrıca hizmet çeşidine göre sabit ücret tahsil ediyoruz.

Bu hizmetin adı “Emanetçi”dir. Yıllık bedeli ülke grubuna göre değişmektedir. 3 kg’dan ağır ürünlerde ya da paket ebatlarının 50x50x50 cm’lerinden büyük olduğundan nakliye için artı 250 -350 USD talep edilir.

Türk Firma analizinin yapılması

 1. Hedef ülkede sektörün araştırılması ve Potansiyel firma veri tabanının düzenlenmesi (min 50 firma)
 2. Türk firma profilin hedef ülke resmi dile çevrilmesi
 3. Türk firma profilinin ve kataloğunun mail ile veri tabanına gönderilmesi
 4. Her bir potansiyel firma ile telefon görüşülmesi
 5. Görüşme yapmak isteyen hedef ülke firmalarının firma profillerinin toplanması
 6. Hedef ülke firma profillerinin Türkçeye çevrilip Türk firmaya gönderilmesi
 7. Belirlenen Hedef ülke firmalarla görüşmek için randevu alınması ve ziyaret edilmesi
 8. Ziyaret raporunun hazırlanması ve Türk firmaya iletilmesi
 9. Uygun görülen firmalara tekrar randevu alınarak Türk firma ile ziyaret edilmesi
 10. Anlaşma yapılacak Hedef ülke firması için sözleşmenin hazırlanması
 11. Sözleşme ve distribütörlük işlemlerinin 1 yıl boyunca takibi
 12. 1 Yıl boyunca Hedef ülkede Basın çalışması
 13. 3 aylık pr çalışması (Gazete ve sektörel dergiler)
 14. 1 yıl boyunca potansiyel distribütörlerin TEC’e davet edilmesi

Evet var.

a) F2F iş gezisi programı

 1. İstanbul- HEDEF ÜLKE / HEDEF ÜLKE / İstanbul uçuş biletleri
 2. Özel dairede veya otelde konaklama veya
 3. Sabah 9 akşam 19 arası tercüman ve araç kiralama
  Sektörel rapor hazırlanması
 4. Olası müşteri listesi hazırlanması
 5. 5 adet randevu organize etme
 6. 2 ayrı şehirde iş gezisi ve Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret etme
 7. Fuar ziyareti/ Fuarda ortak stand kullanma imkânı

b) Bireysel hizmetler

 1. Tercümanlık hizmetleri
 2. TEC Toplantı salonu günlük kiralama hizmetleri
 3. Araç kiralama hizmetleri
 4. Şoförlü araç kiralama hizmetleri
 5. Rehberlik hizmetleri
 6. Günlük ev – villa kiralama hizmetleri

Evet var. Bu hizmetimiz ücreti reklam bedeli üzerinde hesaplanır. Uluslararası ajans komisyon bedeli olan %10 uygulanır.

 1. Hedef ülkede medya planlama çalışması yapmak
 2. Mecra tespit edilmesi
 3. Frekans satın alma
 4. Pazarlık

Evet var. Event Turca organizasyon hizmetimiz mevcuttur.

 1. Muadil kurumun bulunması
 2. Kurumlarla görüşmeleri gerçekleştirmek
 3. Organizasyon tarihinin belirlenmesi
 4. Organizasyon yerinin belirlenmesi
 5. Mekân, ikram, reklam, alan düzenlenmesi işlerinin takip edilmesi
 6. Fiyat tekliflerinin alınması

TEC olarak 6 ayda 1 hedef ülke yatırım günlerini organize ediyoruz. Bayilik vermek isteyen, temsilci, satış ortağı, partner ya da satıcı bulmak isteyen firmalar için B2B organizasyonları yapıyoruz. Bu organizasyonlarda Türk ve potansiyel işadamlarını bir araya getiriyoruz.

TEC temel hayati masraflarını kendi karşılamakta ve sizlerin ürünlerini satarak para kazanmaktadır. Bu nedenle sizin ürünlerinizi satmak için yoğun bir faaliyet içinde olacaktır. Bu faaliyet sizin ürününüzü daha fazla satmak amacı ile yapıldığında hem TEC hem de çalışanlar bundan prim elde edeceği için karşılığını da fazlasıyla alacaksınız.

TEC temel hayati masraflarını kendi karşılamakta ve sizlerin ürünlerini satarak para kazanmaktadır. Bu nedenle sizin ürünlerinizi satmak için yoğun bir faaliyet içinde olacaktır. Bu faaliyet sizin ürününüzü daha fazla satmak amacı ile yapıldığında hem TEC hemTEC bünyesinde yapılan tüm faaliyetler aylık raporlar halinde yapılacaktır. Ayrıca oluşturulan ziyaret anket davet ve görüşme listesi tüm ayrıntıları ile (firma isim adres, yetkili ve cep telefon bilgileri ile firmaların kullanımına tahsis edilecektir. Böylece ayrıntılı hedef ülke potansiyel listesi (PAL) oluşacak, hazır alıcı listesi (HAL) kendi veri tabanınız olacaktır. Ve dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.de çalışanlar bundan prim elde edeceği için karşılığını da fazlasıyla alacaksınız.

TEC projesi Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB teşvikleri kapsamında organizasyon, sabit fuar, stand kiralama, reklam mecraları ve B2B site üyeliği alanlarında teşvik kategorisine girebilmektedir. Ve TEC garantisi altındadır. Usulüne uygun yapılmış teşvik başvuruları kabul edilmez ise TEC tarafından ödenecektir.

Her bir TEC ayrı bir işletmedir. Her bir işletme ile ayrı sözleşme ve ödeme yapılması gerekmektedir. Her satın almada %10 indirim uygulanır.

Günümüz uluslararası ticaretin ana belirleyicisi ve iletişim aracı olan internette Türk ihracatçısının B2B – B2C – ihracat veri bankası ve başvuru kaynağı olarak hazırlanan projenin internet ve mobil uygulama platformudur. 2017 – 2018 tarihleri arasında TEC hizmetlerinden yararlanarak stand kiralayan firmalar www.gateoftec.com internet platform hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır.

Evet var. Kamu sosyal sorumluluk projesi kapsamında o ülke için proje geliştirip uygulayabiliriz. Bu amaçla hazır projelerimiz mevcuttur. Yapılan harcamaların üzerinden %15 komisyon ile çalışmaktayız.

TEC projesi Igeme – İhracatı Geliştirme Merkezi’nin CEO’su Murat Işık tarafından geliştirilmiştir. Bu projenin %100 sahibi Murat Işık tarafından kurulan MİRAİ A.Ş.’nindir. Yasal koşullar gereği kurulduğu ülkede ki ticari kurallara göre ya %100 MİRAİ A.Ş. kuruluşu ya da yerel bir ortakla kurulmaktadır.