İhracat İçin Bir Lisans Sözleşmesi Oluşturun

Ürününüzü, hizmetinizi veya fikri mülkünüzü üretme ve satma hakkını üçüncü bir tarafa lisanslayabilirsiniz. Genellikle her bir satışta önceden bir lisans ücreti ve telif ücreti ödeyeceklerdir. Lisanslama, ürününüzü veya hizmetinizi yeni bir pazara sokmanın hızlı ve uygun maliyetli bir yolu olabilir. Ürünün üretilmesi, pazarlanması ve satılması maliyeti lisans sahibine aittir. Buna karşılık bir fikri oluşturmak, tasarlamak ve test etmek için zaman ve para harcamak zorunda kalmazlar.

Bir lisans veya franchise partneri seçerken seçici olun. Ürününüzün, hizmetinizin veya fikri mülkiyetinizin istediğiniz şekilde kullanılacağından ve standartlarınızın korunacağından emin olmak isteyeceksiniz.

Lisanslama, bazı pazarlarda bir seçenek olmayabilir. Ürün veya hizmetinizi satmanın en iyi yolunu bulmak için pazarınızı araştırın.

Bir lisans sözleşmesi ayarlayın.

Fikrinizin veya fikri mülkiyetinizin çalınması veya markanın bir ürün veya hizmet tarafından daha düşük bir standarda teslim edilmesi nedeniyle devalüe edilmesi riski vardır. İyi bir lisans sözleşmesi bu sorunları çözmelidir.

Fikri mülkiyetinizi korumak için bir lisans sözleşmesi oluşturmak için yasal tavsiyeye ihtiyacınız olacak. Bu pahalı olabilir ancak bir defalık kurulum maliyeti olmalıdır.

Lisans sözleşmesinde açıkça belirtilmesi gerekir:

  • Verilen lisans tipi (münhasır, münhasır olmayan veya tek).
  • Kullanım sınırlamaları (sektör veya coğrafi).
  • Vereceğiniz herhangi bir destek.
  • Satış kontrol etmek için lisans sahibini ne zaman ve ne şekilde denetleyebileceğinizi.
  • Lisansın uzunluğu.
  • Lisans sona erdiğinde ne olacak sorularına cevap vermelidir.