DEĞİŞKEN BİR DÜNYADA İHRACAT PARA

Planlama belirsizlik ve değişim dünyasındaki çevrimiçi ihracatçılar için sorunlu olabilir. Son düşüşü TL değerinde gördük. Bu da sıkışıklığı iç satış marjlarına koyuyor ve maliyet tabanını arttırıyor.

Elbette ki sorun geleceği önceden tahmin etmek ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarla baş etmek için hangi adımları atmamız gerektiğini düşünmektir. Meseleler, bazı işletmeler için sterlindeki düşüşün avantajlı olduğu ve aynı zamanda malzeme maliyetlerinin yükselebileceği gerçeği nedeniyle karmaşıktır.

Hizmet endüstrileri, denizaşırı uzmanlığı taşeronluk etmedikleri sürece kendilerini rekabetçi bir avantaja sahip bulabilirler. Küçük ihracatçılar için çevrimiçi ve e-ticaret yoluyla uğraşmak, bu özellikle önemlidir. Ticaret Odaları adına yapılan son bir anket, işletmelerin neredeyse yarısının kur riskini yönetmek için adım atmadığını gösteriyor.

Peki, küçük bir işletme hangi adımları göz önünde bulundurmalıdır?

Müşteriler kabul ederse, Türk Lirası cinsinden faturalama, atılan en yaygın adımlardan biridir.

Yabancı para banka hesabına sahip olmak da bir seçenektir. Şirketler daha sonra aynı para biriminde satış ve alımlarla ilgilenebilirler.

Diğer seçenekler arasında riskten korunma ve avantajlı bir spot oranı beklemektir.

Bazı işletmeler, riski yönetmeye yardımcı olmak için zaten FX uzmanlarına yönelmektedir.

Gelecek, uzun vadeli Brexit müzakereleriyle ve döviz kurundaki belirsizlik ve enflasyonist baskıların karışık karışımına katkıda bulunan değişken görünmektedir.

KOBİ’lerin sahip olduğu tek avantaj çevik ve hızlı olma yeteneğidir. Çevrimiçi işlem yaparken, fiyatlandırma politikaları hızlı ve kolay bir şekilde ele alınabilir. Ancak, müşterileri çok fazla değişiklikle karıştırmamak veya rahatsız etmemek için özen gösterilmelidir.

Durumun sürekli gözden geçirilmesi ve tüm seçeneklerin masada tutulması akıllıca görünmek gibi görünüyor. Kârlılığın, tekrarlanan küçük yüzde döviz değişimlerinde aşındığını görmek çok kolaydır.

Muhtemelen riskin izlenmesinde ve yönetilmesinde daha proaktif hale gelme zamanı.