Cari Açık

Cari açık; Bir ülkenin ithal ettiği malların ürettiğinden fazla olma durumudur. Şu an da hali hazırda Çin  Amerika ile arasında olan Ticaret savaşından galip olarak çıkmak için Türkiye’de yeni işbirliği arayışını hızlandırdı. Bu iş birlik cari açığın azalmasıyla sonuçlanacak gibi duruyor.  Rusya 2016 yılında yaşanan uçak krizinden sonra Türkiye’den ürün ithal etmeyi durdurmuştu 2017 yılında ise taraflar aralarındaki ekonomik işbirliklerini yeniden geliştirme kararı almıştı. Görünen o ki bu iş birliği verilere bakıldığında Rusya’ya olan ithalatı arttırmış durumda.

Almanya ise 2017 yılında Türkiye için seyahat uyarıları çıkarmış ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği’ni güncelleştirme görüşmelerini bloke etmişti. Ayrıca Alman vatandaşlarının siyasi nedenlerle tutuklanmasına Türkiye politikasını sertleştirerek karşılık veren Almanya hükümeti, 2017 yılının Eylül ayında Hermes kredilerine 1,5 milyar Euro’luk üst sınır getirmişti. Buna rağmen ithalat ve ihracat oranları yüksek oranlarda seyretmekte, Türkiye Yeni ekonomi hedefini gerçekleştirebilirse İhracat oranları daha da yükselecek. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li din adamı Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sonra ABD başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırımlar ve ek vergiler açıklaması, Dolar/TL kurundaki çok hızlı yükselişe sebep olmuştu.

Şu an ki duruma baktığımızda Brunson teslim edildiğine göre ticari ilişkiler daha da artacak gibi görünüyor. Bunun dışında ABD ile olan cari açık gün geçtikçe kapanacak gibi.

Murat IŞIK

Genel Müdür