Akreditif Nedir?

Akreditif, alıcının bankası tarafından, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmeye dayalı sözleşme hükümlerine ve şartlarına göre, satıcının bankası vasıtasıyla satıcının bankasına vereceği miktarı aktarması için verilen bir güvendir. Basit bir deyişle, LC adınıza açılmışsa, kararlaştırılan zamanda alıcının bankası üzerinden para alırsınız.  Akreditifler, uluslararası tüccarlar için en kullanışlı ve güvenli araçlardan biridir.

Satıcı için akreditifin avantajları vardır. Bunlar; alıcının ülkesindeki politik risk banka güvencesinden dolayı en alt düzeye inmiştir. Mal sevkiyatı ve ödeme alımı arasındaki dönemde finansman imkanı elverişlidir. Satıcı, malların ödeme tarihini hesaplayabilir. Akreditif işlemlerinde bankalar işlemin bire bir içerisindedirler ve uluslar arası kurallar çerçevesinde bir güven unsuru olarak hareket ederlerken, ödeme yükümlülüğüne de girerler. Akreditif bir kez açıldıktan sonra, kendi rızan olmadan akreditifin iptal edilemeyeceğinden ve değiştirilemeyeceğinden, başka bir deyişle siparişin iptal edilmeyeceğinden veya fiyat indirimine gitmek için değişik yollarla baskı uygulanmayacağından emin olur. İhracat kredisi alabilir. Yeni pazarlar ile satışları artırabilirsiniz.

Peki alıcı için akreditifin avantajları nelerdir? Her şeyden önce alıcı akreditif koşullarını yerine getirmeyen satıcıya ödeme yapılamayacağına ilişkin güvenceye sahiptir. Bankalar alıcı adına akreditif koşullarının yerine getirilip getirilmediğini incelerler. Alıcı, malların nakliye süresi kontrol edilebilir. Bir akreditif ile, alıcı ödeme gücünü gösterir. Gecikmiş ödeme için kredi mektubu çıkartması durumunda satıcı, alıcıya bir kredi verir. Bir mektubu çıkartması durumunda satıcı, alıcıya bir kredi verir.

Bunun yanı sıra dezavantajları da mevcuttur. Akreditifli ödeme şekli diğer ödeme yöntemlerine göre daha karışıktır ve uzmanlık gerektirir. Banka masraf ve komisyonları diğer ödeme yöntemlerine göre daha yüksektir. İthalatçı firmanın akreditifi açtıracağı banka nezdinde kredi limiti bulundurması gerekir.

Murat IŞIK

Genel Müdür