5N1K İhracat Pazar Araştırma Raporu

Pazar araştırması yaparken öncelikle gerekli bilgi ve beceriye sahip, işletme içinden bir eleman ya da dışarıdan bir yetkili görevlendirilmelidir. İşletme pazarlama araştırması görevini pazarlama araştırması bölümüne yermeye karar verebilir. Böyle bir bölümde, pazarlama araştırması için birden fazla full-time sorumluluğu olan araştırmacı görevlendirilir. Bunların araştırmadan başka bir sorumluluğu yoktur. Bunun dışında pazara analiz edeceği kanalları bilmeli ürünün özelliklerinin pazarlara uygun olup olmadığını araştırmalı. Mesela Gözlük ihraç etmek isteyen bir ihracat elemanın ihraç edilecek ülkenin gözlük kullanım verilerini bulması gerekir.

Ürünün özellikleri çok iyi bilinmeli. Ürünün hangi ülkede pazarlamaya uygun olduğu detaylıca araştırmalı yine gözlükten örnek verirsek, Afrika’da bir ülkeye yapılacak olan satışta gözlük boyutlarına dikkat edilmesi gerekir insan kafa yapısı her coğrafyaya göre çeşitlilik gösterir, bunları göz önünde bulundurarak bir araştırma yapılmalı. İhracat yapılacak ülkenin coğrafi özellikleri bile önemli oluyor bu konumda.

Pazar araştırması sırasında en güncel bilgilere ulaşmakta fayda var. Ticarette ülkelerin arasında ki siyasi,askeri, ticari ilişkileri çok önemlidir ki bu ilişkiler her an değişiklik gösterebiliyor. Yıllardır bir ülkeye ihracat yaptığınızı farz edelim her yıl aynı oranda A ülkesine ihracat yapıyorsunuz, bu yıl A ülkesi ile B ülkesi arasında siyasi çatışmalar çıktı ve bir anda A ülkesinde vergiler artış gösterdi. Geçmiş olsun olan size oldu. Bu anlattığımız örnek size tanıdık gelmedi mi? Evet evet çok yakın bir tarihten söz ediyoruz Amerika ve Türkiye arasında ki çatışma. Bu sebeple ki ticari ilişkilere dikkat etmekte fayda var.

Dünya ticareti ile ilgili istatistikleri inceleyerek potansiyel olmayan pazarları elememiz mümkündür. Diğer ülkelerce yayınlanmış istatistikleri incelememiz benzer ürünleri nerelere sattıkları ya da nerelerden temin ettiklerine bakarak, hedef pazarlarınız konusunda daha rahat karar verebiliriz. Merkezi Cenevre’de bulunan “ Uluslararası Ticaret Merkezi-ITC”nin web sayfasından (http//www.intracen.org) adresinden dünya ticareti ile ilgili istatistik bilgiler elde edilebilir.

Bir ürünün nereden ithal edildiğine bakarak, ülke içinde ve dışında yerli ve yabancı rakiplerinizi belirleyebiliriz. İhracata yeni başlayacak firmalar bir kaç rakibin olduğu küçük pazarları hedef alabilirler. Pazarda büyüme potansiyeli görüyorsanız o pazara girerek sizde pazarla birlikte büyüyebilirsiniz.

Murat IŞIK

Genel Müdür